BLOGAS‎ > ‎

5 PATARIMAI, KAIP MOKYTIS UŽSIENIO KALBOS

Nežinomas naudotojas paskelbė 2012-08-16 00:34   [ atnaujinta 2012-08-16 00:35 ]

5 PATARIMAI, KAIP MOKYTIS UŽSIENIO KALBOS

Kaip palengvinti ir pagreitinti užsienio kalbos mokymąsi? Tai klausimas, į kurį bando atsakyti daugelis, siūlydami įvairius sprendimo būdus ir variantus. Pasiūlymų ir nuomonių daugybė, kartais net ir labai priešingų, tačiau juos visus bandoma pabgrįsti svariais moksliniais tyrimais. Profesorius Jevgenijus Pašanovas teigia, kad nuomonė, jog kalbą yra geriausia mokytis vaikystėje, yra nepagrįsta, nes daugelis poliglotų ir lingvistų užsienio kalbų išmoko būdami jau suaugę. Anot profesoriaus, amžius tik privalumas, nes užsienio kalbų mokymuisi yra reikalinga susiformavusi logika, kurios vaikai dar neturi. Logika pradeda formuotis maždaug nuo 12 metų, ir kaip daugelis psichologų mano, tai yra ankstyvoji struktūrizuoto kalbų mokymosi riba. Viršutinės amžiaus ribos neegzistuoja. Svarbu, kad asmuo turėtų gerą logiką ir - svarbiausia - atmintį! Taigi vienas geriausių būdų treniruoti ir išsaugoti  gerą logiką bei atmintį tai – kalbų mokymasis.

Kaip bebūtų, realybė yra tokia, kad yra labai daug žmonių, kurie metų metus mokėsi užsienio kalbos, tačiau taip ir neišmoko gerai nei skaityti, nei rašyti, nei kalbėti. Gal jie yra kvailiai, tinginiai arba tiesiog neturi sugebijimų? - Visai ne. Jie tiesiog nežinojo, kaip tinkamai mokytis užsienio kalbos. Sėkmingam mokymuisi yra siūlomi penki žingsniai, kuriuos gali atlikti absoliučiai visi.

Pirmasis žingsnis. Venkite gramatikos kalimo. Taisyklės yra reikalingos; kas gi paneigtų? Bet jas galima mokytis vėliau, kai jūs šiek tiek pajusite, pradėsite suprasti ir kalbėti užsienio kalba. Naudokite šį metodą: vaikui juk niekas nepasakoja taisyklių, jis išmoksta kalbėti tiesiog klausydamas  ir atkartodamas aplinkinių žodžius.

Antrasis žingsnis. Pradėkite ne nuo skaitymo taisyklių kalimo, o kalbos klausymosi. Pripratinkite savo ausį prie naujos kalbos. Klausykitės, kaip ir visi vaikai, kurie mokosi kalbėti. Klausykitės gyvos kalbos. Galite pasitelkti ir audiokursus, ir audioknygas, ir radijo programas, ir filmus, ir ko tik dabar nėra! Pradėkite nuo lengviausio, pavyzdžiui, nuo filmų užsienio kalba, kuriuose yra daugiau veiksmo ir mažiau žodžių.

Trečiasis žingsnis. Kai priprasite prie kalbos, kai nustosite jos bijoti (ir iš tikrųjų, ko gi bijoti? – lietuviškai juk išmokote kalbėti), ieškokite garsinės medžiagos su išspausdintu tekstu, ir atlikite trečią žingsnį – klausykitės vizualiai remdamiesi tekstu. Diktorius sako frazę, o jūs sekite tekstą akimis – tokiu būdu ir kinų kalba pradeda tapti aiškesne. Taip jūs įsimenate, kaip žodžiai yra tariami ir rašomi. Skaitymo taisyklės tampa nereikalingos. Neskubėkite, klausykite ir skaitykite tuo pačiu metu, jei reikia pristabdykite garso įrašą, jeigu ne iš karto supratote, kaip atspausdintos raidės virsta išgirstais žodžiais. Stenkitės įsiminti tai, ką girdite ir ką skaitote.

Ketvirtasis žingsnis. Jūs jau žinote, kaip žodžiai rašomi, kaip tariami, ir po truputį pradedate kartoti paskui diktorių. Stenkitės kuo tiksliau atkartoti jo intonaciją ir tarimą. Kažką tarkite iš klausos, kažką skaitykite iš spausdinto teksto. Tuomet palengva  pradėkite skaityti garsiai. Pasistenkite būti tikslūs, tai yra veiksminga treniruotė, kuri padės kalbėti aiškiai ir taisyklingai. Uolios treniruotės suteiks galimybę kalbėti beveik be akcento.

Penktasis žingsnis, paskutinis ir ilgai lauktas. Tuomet, kai kartoti paskui diktorių taps lengva ir paprasta, pradėkite kalbėti negalvojant apie gramatiką. Gramatinės konstrukcijos, įsisavintos klausymo ir skaitymo procese, ateis jums į galvą reikiamu metu, be jokio uždelsimo. Nuostabu, jeigu turite pašnekovą. Jei neturite su kuo kalbėtis, kalbėkitės pats su savimi: pavyzdžiui, pasipasakokite, ką dabar veikiate. Išgalvokite situacijas, apibūdinkite jas, kreipkites į išgalvotus personažus, užduokite klausimus ir patys atsakykite į juos. Ir visa tai garsiai! Tai padeda, ir dar kaip! Ir nebijokite apsijuokti, vėliau juoksitės būtent jūs , o ne tie, kurie jumis netikėjo.

Tradiciškai manoma, kad mokantis užsienio kalbos svarbiausias dalykas yra žodžių bagažas. Bet kasdieniam bendravimui užtenka visai nedaug žodžių. Kalba – gyvas organizmas. Mokytis ją galite visą gyvenimą, tobulinant tarimą bei skaitymą ir rašybą. Pagrindinis dalykas: ,,reikia tolygiai plėtoti keturius įgūdžius: klausymą, kalbėjimą, skaitymą ir rašymą ", - sako Jelena Novikova, kalbų ekspertė.

Ir dar vienas mažytis patarimas: paverskite užsienio kalbos mokymąsi švente ir mokykitės su džaiugsmu, tuomet kalba jums atsakys tuo pačiu. Pamilus kalbą, jūs pajusite abipusę meilę.Parengė Tamara Pranskaitė

Comments