BLOGAS‎ > ‎

Kalbų mokymasis. Mitas nr.2

a.petrovskyte@mokslonamai.lt paskelbė 2013-12-06 07:50   [ atnaujinta 2013-12-20 00:37 ]

Mitas nr. 2: Geriausias būdas išmokti kalbą - nuolat ja šnekėti

Tai turbūt dažniausiai duodamas patarimas norintiems išmokti kalbą. Girdėsite jį iš mokytojų, žmonių, kurie prižiūri mokymosi tinklalapius, ir žmonių įvairiuose interneto forumuose.

Daugelis kalbų mokytojų stengiasi jus prakalbinti kuo galima anksčiau ir kiek galima daugiau. Jie tiki, jog per užsiėmimus jie turi tylėti, o mokiniai turi galimybę šnekėti.

Tikrovė:

Kalbėjimas yra pamėgdžiojimas. Kai šnekate gimtąja kalba, nesugalvojate savo gramatikos, žodyno ir tarimo, o naudojate tą pačią gramatiką, žodyną ir tarimą, kaip ir žmonės aplink jus. Panašiai yra, kai bandote šnekėti užsienio kalba: jūsų tikslas yra pamėgdžioti gimtakalbių naudojamą gramatiką, žodyną ir tarimą, kad ir jūs šnekėtume taip taisyklingai ir natūraliai, kaip jie.

Pakankamai akivaizdu, jog norėdami šnekėti taip, kaip gimtakalbiai, turite įsiklausyti į tai, ką jie sako, ir gerai įsižiūrėti į jų rašomą tekstą. Kai taip darote, išmokstate naujus žodžius ir gramatines struktūras, kurias vėliau galite naudoti išreikšti savo mintims. To rezultatas: tampa vis lengviau ir lengviau dėlioti sakinius užsienio kalba.

Jei tik seksite populiariu patarimu ir susitelksite ties šnekėjimu, bet pamiršite klausymą ir skaitymą, išmoksite keletą naujų žodžių ir gramatinių struktūrų ir, galų gale, kaip daugelis besimokančių užsienio kalbą, nepadarysite jokio progreso be tų kelių žodžių ir gramatikos. Jums visada bus sunku išreikšti savo mintis užsienio kalba.
Kalbėjimo nauda

Jei šnekėjimas ir neduoda naudos jūsų žodynui ir gramatikai, jis turi savų pliusų.

·         Šnekėjimas padeda šnekėti sklandžiau. Jums šnekant, jūsų žinios apie gramatiką, žodyną ir tarimą juda iš jūsų lėtosios atminties į greitąją. Žinoma, pirmiausia reikia kažką turėti toje lėtoje atmintyje, jei norite, kad kažkas iš jos judėtų.

·         Šnekėjimas užsienio kalba yra įdomi ir jaudinanti veikla, ir motyvuoja jus toliau mokytis.

·         Šnekėjimas padeda jums parodyti spragas žodyne ir gramatikoje.

Ką turite daryti

·         Jei nežinote, kaip pradėti sakinį net po ilgo galvojimo,

·         Jei sustojate vidury sakinio ir negalite tęsti toliau, nes nežinote kokio nors žodžio,

·         Jei sukuriate keistai skambančius sakinius, nes nežinote, kaip pasakyti kažką, kad skambėtų natūraliai,

·         Jei dažnai darote klaidas ir jų nepastebite,

...jums reikia daugiau gramatikos ir žodyno žinių, o ne daugiau kalbėjimo. Tokios problemos parodo, jog jūs tiesiog nežinote, kaip išsireikšti ta kalba, kurią mokotės, ir turite stebėti, kaip gimtakalbiai reiškia tas pačias mintis. Kalbėjimas nepadės pagilinti žodyno ir gramatikos žinių. Tiesą pasakius, jis gali viską net pabloginti.

Iš pradžių turėtume visą savo laiką leisti skaitant ir klausantis (kad įgytumėte pagrindinį žodyną ir gramatiką), kol galėsite parašyti keletą paprastų, bet šimtu procentų teisingų, sakinių. Pavyzdžiui, galite pradėti rašydami el.laišką kažkam, kas šneka ta kalba. Nesvarbu, kiek laiko užtruksite jį rašydami. Galite užtrukti net ir dvi valandas, jei tik turite kantrybės. Tuo pačiu metu, mokykitės tos kalbos fonetiką, bandykite tarti garsus, ir išmokite žodžių tarimą.

Po to ir toliau tęskite gramatikos ir žodyno mokymąsi bei rašymą, kol galėsite sukurti paprastus sakinius be žodynėlio ar interneto pagalbos. Tik tada pradėkite kalbėti, tačiau lėtai ir atsargiai. Nepamirškite ir toliau skaityti bei klausytis, nes tai, ką išmoksite, yra vienintelis būdas plėsti žodyną ir gramatiką.

Kas nutinka kalbų mokymo užsiėmimuose

Labai gaila, tačiau žodyno ir gramatikos žinių plėtimas per pastaruosius keletą metų buvo nepakankamai vertinamas. Anglų kalbos mokymosi per šnekėjimą monopolis reiškia, jog mokiniai turi šnekėti užsiėmimuose ir rašyti gana sudėtingus rašinius beveik nuo pirmos pamokos, net jei jie neturi beveik jokio šanso įsisavinti gramatiką ir žodyną. Tipiškas mokytojas reikalauja iš savo mokinių rezultatų, tačiau nedaro nieko, kad užtikrintų, jog jie turi iš ko tuos rezultatus paruošti. Kelios valandos anglų kalbos kursuose, kur mokytojas stengiasi šnekėti kiek galima mažiau, nėra pakankama.

Comments