BLOGAS‎ > ‎

Kalbų mokymasis. Mitas nr. 3 ir mitas nr. 4

a.petrovskyte@mokslonamai.lt paskelbė 2013-12-16 09:38   [ atnaujinta 2013-12-20 00:38 ]

Mitas nr. 3: Nieko tokio, jei darote klaidas

Jei mokinys kalbos mokymosi užsiėmimuose nenori šnekėti, mokytojai dažniausiai pagalvoja, jog jis tiesiog drovus ir stengsis jį padrąsinti (kartais net vers) šnekėti. Mokytojas pasakys mokiniui: „Šnekėk ir nesijaudink dėl klaidų“. Šiaip ar taip, šnekėjimas juk svarbesnis už klaidas, ar ne?

Tikrovė:

Klaidos nėra nekenksmingos. Kiekvieną kartą jums pasakius frazę netaisyklingai užsienio kalba, jūs padidinate tikimybę, kad ir vėl tą pačią frazę ištarsite blogai. Todėl, jei šnekate su klaidomis, galite labai lengvai išmokyti save netaisyklingos gramatikos.

Daug žmonių mano, jog svarbiau mokytis sklandaus šnekėjimo nei gerinti taisyklingumą. Jei seksite šiuo keliu, po kiek laiko suvoksite, jog galbūt šnekate labai lengvai, tačiau ta kalba, kurią jūs gaminate yra tik jūsų versija, o ne taisyklinga kalba, kurią naudoja gimtakalbiai. Kitaip tariant, galite išmokti šnekėti sklandžiai netaisyklinga kalba.

Galbūt tokia padėtis yra geresnė nei nešnekėjimas, tačiau, kai netaisyklinga gramatika įstringa jums į galvą, sunku ją pakeisti taisyklinga ir toliau tobulėti. Jei šnekėjote tokiomis frazėmis, kaip „He go away“ pastaruosius du metus, nėra lengva staiga pradėti sakyti „He went away“.

Pagrindinė mintis yra ta, jog sunku perbėgti nuo „sklandumo su klaidomis“ iki „sklandumo be klaidų“. Daug lengviau yra pradėti nuo taisyklingos gramatikos ir žodyno, o vėliau tobulinti savo greitį, kad pasiektumėte „sklandumą be klaidų“.

Išvados

Daryti klaidas nėra gerai, jei jūsų tikslas yra išmokti šnekėti sklandžiai ir taisyklingai.

Jei esate žmogus, kuris negali nedaryti klaidų kas antrame sakinyje, jums nereikėtų dar šnekėti. Net jeigu turite mokytoją, kuris taisys kiekvieną jūsų klaidą, negalėsite atsiminti tokio didelio masto pataisymų ir vis tiek darysite tas pačias klaidas. Geriau susitelkite ties skaitymu ir klausymu, nesvarbu, ką mokytojas sakytų.

Jei nusprendžiate šnekėti, darykite tai atsargiai, naudodami frazes, kurias jūs tikrai žinote esant teisingomis.Mitas nr. 4: Kaip pradedantysis mokytis užsienio kalbos, jūs neišvengsite klaidų

Šis mitas naudojamas, kaip mito „Nieko tokio, jei darote klaidas“ pateisinimas. Manoma, jog klaidos yra svarbi mokymosi dalis, todėl neverta stengtis jų išvengti.

Tikrovė:

Nors ir negalite visiškai išvengti klaidų, galite šnekėti ir rašyti su labai mažai klaidų, net jei ir esate pradedantysis.

Atsakymas yra tiesiog praplėsti žinias prieš siekiant rezultatų. Kitaip tariant, reikia kažką „įdėti“, kad galėtumėte „išimti“. Jei seksite geru pavyzdžiu (tai yra, dėliosite sakinius iš taisyklingų frazių ir struktūrų, kurias matėte knygose ar išgirdote iš gimtakalbių) ir vengsite tokių frazių, kurios nežinia ar teisingos, beveik nedarysite klaidų.

Štai, ką tai reiškia:

  • Neturėtumėte praverti burnos, kol nepamatysite ar neišgirsite pakankamai taisyklingų sakinių, pagal kuriuos galėsite kurti savuosius. Jei negalite nedaryti klaidų, susitelkite ties skaitymu ir klausymu.
  • Konsultuokitės su žodynais ir internetu prieš formuojant sakinius, kad užtikrintumėte, jog jie taisyklingi.
  • Jei visiškai nesate tikri ir negalite patikrinti ar tai, ką jūs sakote ar rašote yra taisyklinga, geriau iš vis to nesakykite ar nerašykite. Kitaip jūs netyčia galite išmokyti save netaisyklingą frazę.
  • Kai skaitote ar klausotės, stenkitės atkreipti dėmesį į tokias detales, kaip žodžių tvarka, artikeliai, prielinksniai ir laikai. Lyginkite sakinius užsienio kalboje su atitinkamais sakiniais jūsų kalboje. Pastebėkite, kaip jie skiriasi. Tai padės jums suvokti, kurios jūsų konstruojamo sakinio dalys gali būti netaisyklingos.

Aukščiau išvardinti būdai padės jums išvengti blogų įpročių, kuriuos vėliau labai sunku pašalinti. Jei esate pakankamai atidus ir kantrus, galite mokytis darydami vos keletą klaidų ir palaipsniui įgyti gebėjimą naudoti vis daugiau ir daugiau frazių, kurių taisyklingumu esate įsitikinęs, kol galų gale užsienio kalba galėsite išreikšti ką tik norite, kartu taisyklingai ir sklandžiai. 

Comments