BLOGAS‎ > ‎

Kultūrų skirtumai (Jungtinės Amerikos Valstijos ir Jungtinė Karalystė) (II dalis)

a.petrovskyte@mokslonamai.lt paskelbė 2015-03-06 01:03   [ atnaujino 2017-03-01 06:44, Anastasia Polanskiene ]
Anglų kalbos kursai
Sveiki atvykę į anglų kalbos kursus!
Norite išmokti 
anglų 
kalbą, nes ši kalba Jums bus reikalinga darbui, mokslui ar šiaip savo malonumui?

Norite, kad bendravimas 
anglų
 kalba Jums nebekeltų streso? 

Tada 
anglų
 kalbos kursai „Mokslo namuose“ kaip tik Jums!

Stengiamės prisitaikyti prie besimokančiųjų poreikių,visada atsižvelgiame į Jūsų pasiūlymus ir pastabas. 
Dėstytojus parenkame atsižvelgdami į jų profesionalumą,sugebėjimą taikyti pažangias mokymo metodikas, 
Savo mokykloje siūlome draugišką ir šiltą amosferą jaukiose mūsų klasėse. Užsiėmimų metu vaišiname kava ir arbata. Paskaitos vyksta nedidelėmis grupėmis. 
Kursai vyksta pačiame Vilniaus centre, šalia centrinės universalinės parduotuvės, Konstitucijos pr. 12-302, 6 įėjimas.
Pabaigus kursus išduodame kursų baigimo PAŽYMĖJIMUS.Kultūrų skirtumai (Jungtinės Amerikos Valstijos ir Jungtinė Karalystė) (II dalis)

Humoras

   Humoro jausmas kinta keliaujant iš vienos Atlanto pusės į kitą.  Visi skirtingai juokauja ir priima humorą bei sarkazmą. Kai kalbama apie amerikiečius, jie apibūdinami kaip nelinkę į sarkazmą žmonės. Kaip bebūtų, negalima griežtai teigti, jog amerikiečiams ironija yra mirusi. Jie randa tinkamą progą ir palankias aplinkybes ironiškai pajuokauti, tačiau tokia humoro forma dažniausiai naudojama tik artimų, gerai pažįstamų žmonių rate. Kitu atveju, po ironiško juokelio amerikietis pridės žodžius „Tik juokauju“, taip iš anksto apgindamas save, jei pašnekovai nesupras ironiško humoro. Tuo tarpu anglai negali atsispirti ironiškam, sarkastiškam humorui, tai jų kasdienybė ir įprotis. Taigi, neturėtumėte nustebti jei Jūsų nors ir subtilus humoras Amerikoje nebus suprastas iš karto. Kai kurie amerikiečiai netgi gali jaustis įžeidę, todėl prieš juokaudami turite apmąstyti pasekmes. Patartina parodyti save ir tikrąjį savo humoro jausmą tik tada, kai pažįstate žmogų ir žinote jo galimą reakciją.       

  Dar vienas ryškus amerikietiško ir britiško humoro skirtumas išryškėja kai kalbama apie savikritiką, juokimąsi iš savęs. Amerikiečiai nemėgsta viešai kalbėti apie savo trūkumus ar problemas, o ypač paversti tai kitų pajuokos objektu. Tuo tarpu britai su pasimėgavimu viešai išreiškia ir juokais paverčia savo trūkumus ar neapgalvotus poelgius.

 

 Vietinė mąstysena

   Dėl JAV dydžio naujienos ir švietimas orientuotas ne šalies mastu, o labiau regionais. Priešingai nei JK, čia sunku vienam regionui įsilieti ar lygiuotis į kitą. Tačiau skandalai ir šokiruojantys įvykiai Amerikoje sklinda sparčiau, nei bet kurioje kitoje šalyje. Čia įprasti interesų konfliktai, kurie visada išauga į didžiulius skandalus. Visa šalis ima kalbėti tik apie tai, o žurnalistai stengiasi pranokti vienas kitą pikantiškomis, kartais netgi išgalvotomis, detalėmis. Čia išryškėja dar vienas didžiulis JAV ir JK skirtumas. Britai linkę kuo greičiau viską užglaistyti ar nukeipti žurnalistus kita linkme, taip siekdami sumažinti visuomenės susidomėjimą bei pasipiktinimą.

 

Arbatpinigiai

  Amerikiečiai pripratę palikti arbatpinigių daugeliui paslaugas teikiančių žmonių. Jiems tapo įprasta palikti padavėjui 15 - 20 % didesnę sumą, nei parašyta bendroje sąskaitoje. Nepaisant padavėjo darbo kokybės, nepalikti arbatpinigių yra labai nemandagu. Žinoma, britai taip pat nepamiršta už kokybišką aptarnavimą atsilyginti arbatpinigiais, tačiau jie pinigų palieka beveik dvigubai mažiau.

        JAV galioja tokios arbatpinigių sumos paslaugų tiekėjams:

  • Taksi vairuotojams – 5 - 10 % daugiau nei reikalaujama;
  • Barmenams - vienas ar du doleriai kiekvieno užsakymo metu;
  • Kirpėjams - 10 % daugiau nei reikalaujama;
  • Bagažo nešikams viešbučiuose/ oro uostuose -  3 - 5 doleriai. Jei turi daug bagažo, nepamiršk būti dosnesnis.

    Turėkite omenyje, kad daugelis šių žmonių gauna arbatpinigius, kurie lenkia jų mėnesinę algą. Todėl už gerą darbą atsilyginkite tinkamai.

 

Vertybės

 Amerikiečiai linkę manyti, kad kontroliuoti savo gyvenimą jie gali tik daug dirbdami. Ši darbo etika taip pat atsispindi požiūryje į mokslą. Taigi, nenustebkite sutikę studentą ar mokinį, kuris didžiąją laisvo laiko dalį praleidžia bibliotekoje. Na, o britai žino, jog gerų rezultatų sunku pasiekti be tinkamo poilsio. Laisvą minutę jie mieliau skirs miegui, o ne darbui.

    Amerikiečiai yra punktualesni už anglus. Viskas nuo pamokų iki pietų turi prasidėti tiksliai nustatytu laiku. Amerikiečiai linkę judėti greitesniu gyvenimo ritmu. Pavyzdžiui, vakarienė restorane gali baigtis greičiau nei per pusvalandį. Jums nereikės prašyti ir laukti sąskaitos, ji bus atnešta iškart, kai baigsite užsisakinėti maistą. Britai - priešingai, mėgsta daryti viską lėtai, pasimėgaudami. Skubėti linkę tik tada, kai tai yra būtina.

   Didelė dalis amerikiečių laikomi labiau patriotiškais žmonėmis už britus. Jie didžiuojasi gimę Amerikoje, domisi jos istorija bei raida. Net jaunoji karta ypatingai gerbia karo veteranus ir visus, kurie prisidėjo prie jų valstybės gynimo ir išsaugojimo. Daugelyje mokyklų kasdien deklamuojamas ištikimybės pažadas, o į valstybines šventes yra žiūrima labai atsakingai. Vyksta įvairūs paradai, minėjimai, koncertai. Visa tai rodo ištikimybę savo šaliai bei piliečių patriotizmą. Kalbant apie britus, galima teigti, jog patriotizmą jie išreiškia tyliai. Vaikų auklėjimas neprasideda nuo meilės savo šaliai skiepijimo, o dienos, buvusios lemtingos Anglijos raidai ir istorijai, nėra taip sureikšminamos ir išskiriamos iš kitų dienų.

    Religija taip pat yra viena iš sričių, skiriančių Ameriką nuo Didžiosios Britanijos. Didžioji dalis JAV gyventojų, net 37%, yra protestantai, kiti - katalikai, mormonai, žydai ir mažumos kitų religijų. O štai Anglijoje pirmoje vietoje yra anglikonai (net apie 50%), toliau seka krikščionys, islamo ir hinduizmo išpažinėjai.

    Dažnai JAV gali išgirsti šią frazę: „Jei tu nepūsi savo paties rago, tai kas tai padarys už tave?”. Ji susumuoja visus amerikiečių kultūrinius įpročius ir parodo Jungtinių Amerikos Valstijų ir Jungtinės Karalystės skirtumus. Iš esmės tai reškia - nebūk kuklus. Amerikiečiai nori žinoti visus tavo pasiekimus ir potyrius, todėl netylėk ir neslėpk nieko. Na, o britai linkę nutylėti ir nesileisti į kalbas. Be to, kiti ryškūs skirtumai atsispingi jų humoro suvokime bei pasaulėžiūroje. Todėl norėdamas pritapti ir nepatekti į nepatogias situacijas vienoje ar kitoje šalyje, turi daug sužinoti ir išmokti. 


Šaltinis  http://www.fulbright.org.uk/pre-departure/us-culture/cultural-differences        

Straipsnį vertė Rūta Servaitė 

Comments